Loader

1+1=199 TL İndirim Kodu: Love 1+1=199 TL İndirim Kodu: Love

Sigara Yerine Tercih Edilebilecek Alternatifler Nelerdir?

Yapılan bilimsel çalışmalar, sigaranın insan sağlığına ve çevreye zararlarını açıkça ortaya koymuştur. Sık sık gazetelerde ve diğer haber kaynaklarında yer alan bu araştırmaların etkisiyle birçok kullanıcı, sigaraya alternatif olabilecek farklı seçeneklere yönelmeyi düşünüyor olabilir. Ancak en iyi alternatiflerin hangileri olduğunu belirlemek, zannedildiği kadar kolay olmayabilir. Çünkü her bir alternatif ürünün sigaraya göre farklı artıları ve eksileri bulunur.

Eğer siz de benzer bir değişim sürecinin içerisindeyseniz ve hangi alternatife yöneleceğinize karar veremiyorsanız, yazının devamındaki bilgilere göz atabilirsiniz.


Tütün Mü Daha Zararlı, Yoksa Sigara Mı?

Tütün ve sigara farkı, küçük bir fark olarak düşünülebilir. Tütünün, tarladan toplanıp kullanıma hazır hale getirilmesini içeren süreçte maruz kaldığı işlemler, hemen hemen sigara tütünü ile aynıdır. Dolayısıyla, tüketim sıklığına bağlı olarak, vücuda giren zararlı maddelerin çeşitleri ve oranları benzer seviyelerdedir. Sarma sigaralık tütünün saklama koşulları ise aradaki farkı oluşturan asıl etken olarak ön plana çıkar. Özellikle uzun süre neme maruz kalan tütünde meydana gelen kimyasal süreçler, bazı sağlık sorunlarının tetiklenmesine yol açabilir.


Elektronik Sigaralar, Sigaraya İyi Bir Alternatif Midir?

Elektronik sigara, günümüzde “Sigara yerine ne içilir?” sorusuna verilebilecek ideal cevaplardan biri olarak nitelendirilir. Sigara kullanıcısı, alternatif olarak duman yerine buhar çıkaran için bu ürünleri tercih edebilir. Zira elektronik sigaralarda tütünün yerini e-likitler alır. Bu likitler; kakao, kahve, karamel gibi sayısız aroma ile zenginleştirilerek kullanıma sunulur. Dolayısıyla, sigarayı bırakmak için elektronik muadillere yönelen kullanıcılar için içim deneyimi daha tatmin edici hale gelebilir. Ancak aynı sigarada olduğu gibi akciğere hava dışında başka bir maddenin çekilmesi, solunum sisteminde sağlık problemlerine yol açabilir.

E-sigara, ağız ve diş sağlığı üzerinde de normal sigaraya benzer olumsuz etkiler bırakır. Kartuş içerisindeki e-likitin ısınmasıyla ortaya çıkan buhar, dişleri kaplayan mine tabasında bakteri oluşmasına neden olabilir. Bu durumun doğal bir sonucu olarak çürüme ve diş eti iltihabı riski artabilir. Kullanım sıklığına bağlı olarak ağızda ve boğazda tahriş de görülebilir.


Sigara Yerine Dumansız Tütün Kullanılabilir Mi?

Sigara alternatifleri söz konusu olduğunda, seçenekler arasında dumansız tütüne de yer verilebilir. Bu sigara muadili, halk arasında “Maraş Otu” adıyla bilinen bitkinin yapraklarından elde edilen tozun, kül ile karıştırılması sonucunda kullanıma hazır hale gelir. Tüketimi ise yaygın olarak ağızda çiğneme yöntemiyle gerçekleştirilir. Çiğneme esnasında ortaya çıkan nikotin, ağız dokusu tarafından emilir. Dumansız tütün, kullanım alışkanlığına bağlı olarak sade ya da meyan kökü özütü gibi farklı aromalar ile lezzetlendirilmiş haliyle tüketilebilir.  

Sigaraya alternatif olarak bu ürüne yönelmek isteyenlerin, başta ağız olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabilecek hastalıkların riskini göz önüne almaları gerekir. Tütünü çiğneyerek tüketmek, tütünün içerisindeki zararlı maddelerin herhangi bir filtreleme olmadan doğrudan kana karışması anlamına gelir. 


Bitkisel ve Aromalı Sigaralar Normal Sigaraya Göre Daha Az Zararlı Mıdır?

Bitkisel sigaralar, sarı kantaron gibi tütün alternatifleri kullanılarak üretilir. Sarma işlemi sırasında da genelde üzüm ve incir yaprağı kullanılır. Aromalı sigaralar ise hem içim deneyimini daha zevkli hale getirmek hem de nefes açma gibi avantajlar sağlamak amacıyla zenginleştirilmiş içeriklere sahiplerdir. Birçok kullanıcı, rahatlık sağladıkları ve keyif verdikleri düşüncesiyle içeriğinde mentol ya da çeşitli meyve aromaları bulunan sigaralara yönelir.

Ancak bitkisel ve aromalı ürünlerin de bağımlılığı pekiştirme gibi dezavantajları mevcuttur. Özellikle bitkisel sigaralar, nikotin içermedikleri için sağlıklı alternatifler olarak düşünülebilir. Ancak bu tütün ürünlerinin içim sırasında da katran ve karbonmonoksit gibi iki önemli zararlı madde açığa çıkar. Benzer durum, tütün alternatifi bitkiler içeren sigaralar için de geçerlidir. Haliyle bu ürünlerin de insan vücuduna ve çevreye verdiği zararlar, geleneksel sigaralar ile eşit seviyededir.


Nargile Sigara Yerine Kullanılabilir Mi?

Nargile de daha az zararlı sigara alternatifleri arayışındakilerin yöneldikleri seçenekler arasında yer alır. Fakat bu alternatife yönelmeden önce, kullanıcıların nargiledeki arsenik, kurşun, krom ve nikel miktarının, sigaradakinden çok daha yüksek olduğunu göz önünde bulundurması gerekir. Bir nargile içiminde bünyeye alınan nikotin miktarı, sigara kullanımı ile karşılaştırıldığında %70 daha fazladır. Bir kullanıcının sigara içerken ortalama 8-12, nargile içiminde ise 20-200 kez dumanı içine çektiği düşünülünce, bu oran çok daha anlaşılabilir. Kabaca bir hesaplamayla 60 dakikalık nargile tüketimi, 50 sigara içimine eş değer sayılabilir. 

Sigara yerine nargile kullanmaya başlanıyorsa hijyene de dikkat edilmelidir. Özellikle kafelerde, tek seferlik ağızlık kullanımına dikkat edilse bile parçaların temizliği yeterince iyi yapılmayabilir. Bu parçalara tutunan bakteri ve virüsler, kullanıcının ağız yolundan bünyesine giriş yapabilir. Nargile, bünyesinde barındırdığı zararlı maddelerin oranları ve hijyen riski nedeniyle ideal bir sigara alternatifi olarak görülmeyebilir.


Puro ve Pipo Sigara Alternatifi midir?

Puro ve pipo, uzun süreli içim deneyimi yaşattıkları için sigara alternatifi arayanların gözde seçenekleri arasındadır. Pipo içimi esnasında damak tadına bağlı olarak farklı aromalara sahip tütünler kullanılabilir. Puro seçiminde, fiyat ve performans arasındaki ilişkiden ziyade ürünün hangi firma tarafından üretildiğine dikkat etmek gerekir. Çünkü marka hakkında bilgi edinmek, tütün kalitesi gibi detaylara ulaşmayı kolaylaştırır. Pipo tütünü seçerken ise mutlaka güvenilir yerlerden alışveriş yapmak gerekir. 

Seçim aşamasında ne kadar dikkat edilirse edilsin, düzenli puro ve pipo içmenin olumsuz sonuçları tıpkı sigarada olduğu gibi zaman içerisinde kendilerini belli edebilir. Bu ürünlerde de tütünün yanması sonucunda açığa çıkan zararlı maddeler, kronik hale gelebilecek ağız ve diş sağlığı sorunlarına yol açabilir.


Tütün Isıtıcılar Geleneksel Sigaradan Daha Az Zararlı Mıdır?

Tütün ısıtıcılar, çalışma prensiplerindeki farklılıklardan dolayı “Sigaranın yerine ne koyabilirim?” sorusuna verilebilecek en iyi yanıtlardandır. Bu cihazlarda tütün, yanarak değil ısıtılarak içime hazır hale gelir. Yanma yerine ısıtma yönteminin benimsenmesi, ortaya çıkan toksik madde miktarını düşürür; standart sigara içimine göre %90-95 daha az toksik madde açığa çıkarır.* İçim esnasında duman yerine buhar salınımı gerçekleşir. Böylece koku sorunu da bariz oranda azalır.**

Tütün ısıtıcı kullanmanın beraberinde getirdiği avantajlardan yararlanmayı düşünüyorsanız, glo Hyper+*** modellerine göz atabilirsiniz. British American Tobacco tarafından geliştirilen glo, indüksiyonlu ısıtma teknolojisi sayesinde külsüz ve dumansız bir içim deneyimi yaşatır. Tasarımları ile göz dolduran glo Hyper+ cihazlar, kullanıcılara içim tarzlarına uygun olarak iki farklı mod arasından seçim yapabilme esnekliği tanır. Tüm bu avantajlara ek olarak, glo kullanıcıları ara vermeden üst üste üç kez içim yapabilir. glo tam şarj olduğunda ise günlük içim sayısı 20’ye kadar çıkar.**** Bu ürün zararsız değildir ve bağımlılık yapan bir madde olan nikotin içerir. Bilimsel olarak standart bir sigaradan çıkan duman (yaklaşık olarak 9 mg katran) ile glo™ emisyonlarının Dünya Sağlık Örgütü’nün sigara dumanında bulunan ve azaltılmasını önerdiği 9 zararlı maddenin ortalaması açısından karşılaştırılmasıdır.

** Sigara içilmesi ile karşılaştırılmıştır. Bu ürün zararsız değildir ve bağımlılık yapan bir madde olan nikotin içerir.

*** Bu ürün zararsız değildir ve bağımlılık yapan bir madde olan nikotin içerir.