Loader

1+1=199 TL İndirim Kodu: Love 1+1=199 TL İndirim Kodu: Love

Seen Markasıyla Sadelik, Sürdürülebilirlik, Özgünlük Ve Kalite Sunan Seda Şen’le Harika Bir Röportaj

SEDA ŞEN 

Geçmişten beslenen Seda Şen’in aksesuar markası için ‘’Seen’’ ismini seçmesi, bir tesadüf değil. Bu açıklamanın hemen ardından, sosyal medyada kendisine sadık bir takipçi kitlesi edinen bu başarılı genç kadının, herhangi bir zaman dilimine bağlı kalmak niyetinde olmadığını ekleyelim ve sözü ona bırakalım. 


Seda, akışta kalmaktan sen ne anlıyorsun? Akışta kalabiliyor musun?

Yeni yeni pratik edebildiğim harika bir özgürlük akışta kalabilmek, kendini bırakabilmek. Evrene güven gibi bir his diyebilirim. 


Sence kontrol, kaybedilmesi gereken bir şey midir yoksa güç müdür? 

Genellikle güçlü olduğu yerlerden sınanan biri olarak diyebilirim ki, benim için kontrolü biraz da olsa bırakabilmek en büyük güçlerden biri. 


Günümüzün moda anlayışına sen nasıl bakıyorsun?

Moda anlayışı sürekli bir değişim içinde, buna detaylıca değinmeyi tercih etmem fakat pazarlaması bana biraz fazla aldatmacalı geliyor galiba. Neyi niye tercih ettiğini bilerek kullanmalı insan, en azından. 


Markan Seen’i yaratırken nasıl bir süreçten geçtin?

Ne kadar anlatmaya çalışsam da tam olarak aktaramayacağımı hissettiğim süper eğitici bir süreç... aynı zamanda zorlayıcı tabii. ‘’Süreç-ti’’ diyemiyorum çünkü devam ediyor. Çapı değiştikçe işin, yeni bir güncelleme beraberinde geliyor insana. Adapte olma süreci, başlı başına bir macera. 


Seen’e ilk etapta kendi dolabını ve evini online olarak paylaştığın bir site olarak başladın değil mi? Hikayenin sonrası nasıl gelişti? 

Evet, bana ait en kıymetli parçaları satışa çıkardım. Gözlükler, kolyeler, dekoratif ürünler seçkimi paylaştım gibi oldu, çok beğenildi. Bir süre bu şekilde devam ettim, yalnızca online olarak istediğim hızda devam etmeyeceğini fark ettim ve vintage işini mağaza açabileceğim ileri bir tarihe erteleyerek, benim de eksikliğini hissettiğim, en çok sorulan bazı parçaları üretmeye karar verdim. O noktada işin ivmesi değişti ve bambaşka bir dünyaya daldım diyebilirim. Aksesuara yoğunlaşarak önce kemer, ardından çanta, şimdi de küçük deri parçalar ekledim. Üretmek istediğim epey ürün olsa da yavaş yavaş, iyileştirerek ilerleyen bir büyümedeyim. 


Sadelik, sürdürülebilirlik, özgünlük ve kalite dışında Seen’e ithaf ettiğin başka hangi sıfatlar var?

Bu kelimeler beni çok mutlu etti, soru için teşekkür ederim öncelikle. Seen’in acelesi yok, bunu söyleyebilirim. Seviyorum bu halini, bir ürünü satışa çıkarmadan önce onunla vakit geçirebilmek, emin olmadan sunmamak büyük bir lüks gibi geliyor şu zamanda. Bu rahatlık, ürünleri daha başka bir yere koyuyor benim için. 


Dünyada hangi tasarımcılar ya da tasarımlar sana ilham veriyor? 

Çok yönlü tasarımcılar ve sanatçılar. Kendini başka konularda ya da başka yollarla ortaya koyabilmek büyük zenginlik bence. Zeki Müren’in halı koleksiyonunun Milano Moda Haftası’nda sergilenmesi gibi garip bilgiler etkiliyor beni. 


Moda ikonu hala var olan bir konsept mi sence?

Bireysel olarak kendimizi ortaya koyabilme, aktarabilme gücümüz değişmiş olsa da moda ikonları vardır, olacaktır derim. Ve bir de gülücük koyarım bu cümlemin yanına. 


Hangisi önce geliyor, aksesuar mı yoksa kıyafet mi?

Tabii ki aksesuar, oyun alanım. Aksesuar, herhangi bir kıyafete bambaşka bir ruh katabilir. 


Gardırobundaki en güçlü kontrast nedir?

Keşke görebilseniz vintage pazar tadındaki giyinme odamı. Temel parçalar haricinde her parça, kendi başına bir karakter gibi. Aralarında köprü kurma görevini ben üstleniyorum. 


Bizimle hayatından çıkardığın bir “ama”yı, ardından da eklediğin bir “&”i paylaşır mısın?

Cümleleri bulandıran “ama”yı olabildiğince çıkardım hayatımdan “&” onun yerine açık, bahanesiz bir iletişim aldı yerini. 


Kişisel stilini vurucu bir sloganla açıklaman gerekseydi nasıl bir şey tercih ederdin?

Bu konularda pek iyi değilim fakat bir slogan bulacak olsaydım, ‘eskiyeni’ tadında bir şey olurdu muhtemelen. 

“Bireysel olarak kendimizi ortaya koyabilme, aktarabilme gücümüz değişmiş olsa da moda ikonları vardır, olacaktır derim. Ve bir de gülücük koyarım bu cümlemin yanına.” 


Giyinmek hedonist bir amaç mıdır yoksa bir araç mıdır?

Şartlara göre değişmez mi? 


Seen’den tek bir favori seçmen gerekseydi bu hangi model olurdu? 

Sarı IVA. 


Hangi renge bir aşk mektubu yazmak isterdin?

Güneşin ve yeşilin her tonuna biraz aşığım. 


Seyahat edip hayatına kaldığın yerden devam etmek mi yoksa sürekli bir göçebelik hali mi?

Her deneyim sonrası rutinlerime geri dönüş, en güzel kısım oluyor benim için. 


Dünyanın geri kalanıyla en çok paylaşmak istediğin şey nedir? 

Sevgi. 


Hayatında ve mesleğinde zıtlıkları aynı paydada buluşturduğun oluyor mu?

Zıtlıklar kadar beslendiğim başka ne var bilemiyorum. Hayatımın neredeyse her alanında kendiliğinden oluşan bir matematik bu sanırım. 


Daha fazlasını yaşamak deyince aklına ilk olarak ne geliyor?

CESARET kelimesi geliyor aklıma, böyle büyük harflerle. Bizleri daha fazlasını yaşamaktan, bulunduğu kalıptan çıkmaktan alıkoyan şey, genellikle korku oluyor çünkü. Tam da bu anlaşmaları gözden geçiriyorum şu anda kendi kabımda.