Loader

1+1=199 TL İndirim Kodu: Love 1+1=199 TL İndirim Kodu: Love

glo™ İle Kalıpların Dışındasın! Dünyayı Etkisi Altına Alan "Yaşsızlık"

glo™ İle Kalıpların Dışındasın! Dünyayı Etkisi Altına Alan "Yaşsızlık"

Youthquake 

1960’ların en önemli kültürel hareketlerinden birini hatırlatarak başladığımız bu yazının, geçmişle ilgili olduğunu sanmayın. Çünkü, isim anneliğini dönemin fenomenlerinden birinin, Vogue Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Diana Vreeland’ın, yaptığı Youthquake, bugün, kendisini yeniden hissettiriyor. 


Kunsthal Rotterdam’da 24 Ekim’e kadar görülebilecek Youthquake multimedya sergisinin çıkış noktası, şu sıralar tüm dünyayı etkisi altına almış olan ‘’yaşsızlık’’ arzusu. Sergideki eserler, gençliğin özellikle görsel kültür üstündeki etkisini tekstil, video ve fotoğraf aracılığıyla sorgularken hiç yaşlanmayan yetişkinlere de göz kırpıyor. 90’larda Kate Moss, Linda Evangelista, Naomi Campbell, Cindy Crawford gibi süper modellerin hemen ardından 2000’lerde yaş ve kilo çıtası bir hayli düşmüştü. Sergi, ziyaretçilerini gençlik çeşmesinde aldırdığı duşun ardından, New York’tan Ari Seth Kohen ile Rotterdam’dan Harmen Meinsma’nın, ‘’yaşlı’’ modeller ve onların ileri derecede stilize görünümleriyle buluşturarak bir nevi estetik şoka sokuyor. Anneanne stiline tezat giden, Walter van Beirendonck ile Bas Kosters’in rengarenk ve desenli tasarımları, modanın bizleri bir yaş grubu seçmek konusunda zorlamadığını, aksine seçenekleri fazlalaştırarak yaşsızlığa doğru gittiğini vurguluyor. Serginin finalinde ise ‘’ebedi genç’’ Iris Apfel var. 


2021’in ilk günlerinden itibaren, görsel dünyamızı etkisi altına alan ‘’uyanış’’, eğer ki kendisini bir renk olarak ifade etmek isteseydi, sarı ve altın rengi arasında bir yerlerde dolanırdı. Pantone bile daha fazlasını arıyor olmalı ki, bu sene yılın rengi yerine yılın renklerine yöneldi. Bu düet, Ultimate Grey griyle bir kaya kadar sağlam, güvenilir, pratik olabilirken, Illuminating, sarıyla kucaklayıcı ve optimist kalabilmeyi teklif ediyordu. 


2021’in ilk günlerinden itibaren, görsel dünyamızı etkisi altına alan ‘’uyanış’’, eğer ki kendisini bir renk olarak ifade etmek isteseydi, sarı ve altın rengi arasında bir yerlerde dolanırdı. 


Teklif kabul gördü ve ilk işaret Oscar Ödül Töreni’nde Luxury Law’un styling becerisiyle, modern bir tanrıçaya dönüşen Zendaya’dan geldi. Neon sarısı Valentino Haute Couture elbisesi içinde, kendi gençlik depremini yarattığını söyleyebiliriz. Daha sonra Yeni Zelandalı müzisyen Lorde, 20 Ağustos’ta çıkan ikinci albümünün çıkış parçası ‘Solar Power’la adeta bir uyanış marşı yazarak, ikinci vuruşu yaptı. Şarkının videosunda, hepimizin olmak istediği şeye, yapmak istediklerine dokundu. Doğa, birlik beraberlik duygusu, sağlık, neşe ve umut. Sarı ışıklar saçan, altın rengiyle flört eden, kendi enerjisini kendi yenileyen bu haleti ruhiye, itiraf etmeliyiz ki hepimize lazım.