Loader

1+1=199 TL İndirim Kodu: Love 1+1=199 TL İndirim Kodu: Love

glo™ Dünyasında Her Nasılsan, Öyle Olabilirsin

glo™ Dünyasında Her Nasılsan, Öyle Olabilirsin

YENİ AKDENİZLİLİK


Türk markalarının son beş senelik seyrine baktığımızda bile, ciddi bir yenilenmeyle ve hatta kabuk değişimiyle karşılaşıyoruz. El emeğinin, sürdürülebilirliğin, köklere çıkılan yolculuğun, kendi gibi olma ve bu oluş halini dünyaya sunma arzusunun, söz konusu değişimdeki payı büyük. ‘Acaba ne beğenilir?’ yerine, ‘Ben neyi beğeniyorum?’ sorusunu sormaya başlayan marka yaratıcıları, katıksız ve rafine bir seçki sunuyor bizlere. Tüketim açlığını büyük bir istikrar ve zarafetle reddeden bu on markanın, yolu son derece açık. Bir kısmı, kendine uluslararası müdavimler kazandı bile. O halde bize ne düşüyor? Sizleri Yeni Akdenizlilik ile tanıştırmak. 


anim living

Mina Dilber Temo’nun imzasını taşıyan marka, yaratıcısının Los Angeles geçmişinden izler taşıyor. Dilber Temo’nun ailesinin Türk tekstil mirası ve kökleriyle, birbirine kontrast mekanlar arasında mekik dokuyan Anim Living, desenler, renkler ve dokular eşliğinde bir kültür elçisi görevi üstleniyor adeta. Kendi ‘ev’ine, yani Türkiye’ye özünde sadık kalırken, uzak ve yakın birçok farklı coğrafyadan ödünç aldığı tasarım elementleri, Anim Living’i farklı kılıyor. Geleneklerin izini canlı ve genç bir gözle sürerken, tipik ev hayatına ruhu ve amacı olan, rafine bir renk getirdiğini de belirtelim. 

instagram: animliving 


epicene 

Tasarımcı duo Damla Bozoğlu ve Burak Koçak’ın çoklu disiplinlerle ilgili bir deneme olarak hayata geçirdiği Epicene’e klasik bir tanım getirmek isteseydik, lüksü gündelik hayata uyarlayan bu İstanbullu markanın, mücevher, giyim ve ev eşyaları üzerine yoğunlaştığını söylerdik. Gençliğe alternatif bir tasarım dili sunan Epicene’in, el emeğini titanyum gibi modern malzemeler ve akışkan formlar üzerinden yüceltirken cinsiyet ayrımına girmediğini de eklerdik.

 instagram: epicene.co

 

lar studio

İstanbul çıkışlı Lar Studio, semboller, renkler ve desenler arası bir oyun alanı. Yaratıcısı Laris Alara Kilimci’nin deneyimleri ve hayallerinden beslenen bu özel marka, kimi zaman gömleklerde, kimi zaman eşarplarda, kimi zaman pareolarda karşınıza çıkan, giyilebilir bir çizim hikayesini, kendi hayatınıza katabilmenizi amaçlıyor. Kilimci’nin naif, eklektik ve oyuncu bakışına, her parçada tanık olmanız mümkün. Genç marka, kolektif yaratıcılığın gücüne de inanıyor, yolculuğunun en başından beri vizyon/misyon akranı olan markalarla keyifli işbirliklerine imza atıyor. WWF Türkiye ve Mehtap Elaidi, bu sezonun tasarım ortaklarıydı. 

instagram: larofficial


freedom of space

2018’de İstanbul’da kurulan bu giyim markası, tüm gücünü sokak kültüründen alıyor. Kişinin kendini keşfetmeden kişisel bir stile sahip olamayacağının altını çizen Freedom of Space, her koleksiyonunda özel grafikler ve tasarımlarla çıkıyor karşımıza. Sloganlar, mesajlar, kelimeler ve grafik ögelerle, yüksek kaliteli kumaşlar üstünde kendine ait hip bir lisan yaratan, cinsiyet ayrımı yapmayan markanın, 90’ların hip hop, 2000’lerin kaykay kültüründen etkilenerek yeniden yorumladığı basic parçalar, güçlü bir moda manifestosu niteliğinde.

instagram: thespaceistanbul 


nackiyé 

Akdeniz’e enfes kumaşlar, zarif desenler ve akışkan formlarla, oryantal bir silüet çizen Nackiyé, ismini kurucularının, moda sektörünün yakından tanıdığı Başak ve Defne Kocabıyıkoğlu kardeşlerin, büyük büyükannesinden alıyor. Minimalizm ve maksimalizm arasında müthiş bir denge yaratan marka, modanın en şık dönemlerine kaftanlar ve harem pantolonlarıyla selam dururken, artizanal ve ‘kendine has’ kalmaktaki ısrarcılığını sürdürüyor. Bir Nackiyé parçasını, senelerce, gece-gündüz, ondan hiç sıkılmadan kullanmanız, Kocabıyıkoğlu kardeşlerin marka misyonu sayılabilir. 

instagram: nackiye


mizar and alcor 

Türkiye’nin turkuaz kıyılarında 2016’da kurulan Mizar & Alcor, Doğu ve Batı’nın beraberliğini her tasarımında bir kere daha kutlarken, bir yandan da gelenek ve modern hayat arasında organik bir bağ yaratmayı amaçlıyor. Akdeniz ve Afrika kültürlerinden esen tasarım rüzgarını, Türk artizanlarının gelenekleriyle harmanlayan marka, zamanın silemediği bu tekniklere zaman ve emek veren lokal üreticilerle çalışmak konusunda istikrarlı. Çanta, battaniye, kilim, havlu, peştemal ve kıyafet gibi seçenekler arasında karar vermeye çalışırken, her ne kadar tüketim kültürüne karşı olsanız da, hepsini almak isteyeceksiniz. 

instagram: mizarandalcor 

  

sugen

Hiç eve gitmek isteyişinizin ardındaki sebepleri düşünmüş müydünüz? Modern ev pazarı Sugen’in misyonu, temel ihtiyaçlarınızı karşılayan, benzersiz ve rafine bir konfor alanı yaratmak. Minimalizmi bir mutluluk ögesi olarak kullanan, yavaş tüketim ve işlevsellik üzerine odaklanan markaya göre, az gerçekten de çok. Kurucu ortaklar, Netsy Gürman ve Selin Ünüvar, organik tekstil üzerine yoğunlaştıkları markalarına arkadaşlıklarından sonraki en anlamlı girişim olarak bakıyor.

instagram: sugen.online 


siedres

Tasarımcı Ceylin Türkkan Bilge ve Emir Bilge’nin kurduğu Siedres, ruhu olan çağdaş gardıroplara hizmet eden bağımsız bir moda markası. Renk ve desene başrol veren her parça, geçmişe göz kırpsa da bugüne ait hikayeler anlatmayı amaçlıyor. Bir sanat eserinin, özel bir ruh halinin ya da bir yaşanmışlığın yarattığı stilize kaos, her daim rahat ve çabasız bir stile dönüşüyor. Peki Siedres neresi? Kıyafete ne bir araç ne de bir amaç gibi bakan, kişisel stili yücelten, yerel üretimi destekleyen hayali bir Akdeniz kasabası.

instagram: siedres 


tanrı misafiri 

Gezgin bir ruha sahip olmak, pek tabii ki bir ayrıcalık. Peki ya gezgin bir sofra deneyimine ne dersiniz? Kolektif yaşam ruhundan ilham alan, çok yönlü gastronomi projesi Tanrı Misafiri, bugüne kadar tüm rotalarda gerçekleştirdiği ziyafetlerinde ‘ne yazık ki tüm yerlerimiz doldu, rezervasyon alamıyoruz’ demek zorunda kalan, başarılı bir girişim. Bu yazı, ‘’Tanrı Misafiri Yolda’’ başlığı altında yollara düşüp, Bodrum, Akyaka, Bozcaada, Çeşme gibi duraklarda leziz sofralar kurarak geçiren bu misafirin, misafiri olmak isteyeceksiniz. 

instagram: tanrimisafiristanbul 


suna k glass 

Cam üfleme sanatının yeni temsilcisi Suna K’in cam heykellerini, bir vazo, bir seremoni objesi ya da dekoratif bir başkaldırı olarak kullanmanız mümkün. Farklı tarihlerde, farklı coğrafyalarda hep var olmuş cam üfleme sanatı, bu kez modern karakterler yaratıyor. Karakterler diyoruz çünkü, özgünlükle gelen başarısını hızla artıran Suna K parçalarından birini tanımak istediğinizde, sizi teknik açıklamalardan önce keyifli ve esprili bir tanışma cümlesi bekliyor. El emeğine yeni bir bakış açısı getiren markanın üretim yeri Eskişehir olsa da onun bir dünya vatandaşı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

instagram: sunak.glass